Svájci Fehér Juhászkutya - Berger Blanc Suisse

Információk és válaszok a fajtáról
Az elmúlt években egyre nagyobb népszerűségnek örvend a fajta hazánkban is, ezért napról-napra egyre több facebook és gyakori kérdések poszt jelenik meg kérdésekkel és vélemény kérésekkel a világhálón. Ezt az oldalt az őszinte és nyers, kifejezetten tényeken alapuló információk megosztása miatt hoztam létre.
1. Fehér németjuhász vagy svájci fehér juhászkutya?
2002-től provizórikusan, 2011-től pedig véglegesen létezik a svájci fehér juhászkutya, mint fajta az FCI*-nél.
*az FCI (fci.be) a kutyafajtákat elfogadó és nyilvántartó (törzskönyvező) világszervezet
Olyan, hogy fehér német juhászkutya az FCI-nél nem létezik és a WUSV a nemzetközi német juhászkutya egyesület sem fogadja el.
2. Szőrváltozat és szőrtípus...
A svájci fehér juhászkutyának (továbbiakban sfj) standard (FCI) szerint kétféle szőrváltozata van (stockhaar, langstockhaar); rövid és félhosszú. A szőrváltozatokat a fajtán belül nem választjuk szét egymástól, ez azt jelenti, hogy kiállításokon konkurálnak egymással és tenyésztésben is lehet rövidszőrű kutyát félhosszú szőrűvel párosítani.
A szőrtípus már más kérdés, nagyon sokféle szőrtípus létezik a fajtában, nem is kategorizáljuk őket, illetve vannak keserű szájízű emberek, akik szerint az én kutyáim szőre vágva/nyírva van, holott ilyen a szőrtípusuk. (erről bővebben a kozmetika pont alatt fogok írni)
3. Kozmetika, vedlés, szőrápolás
Milyen időközönként kell a sfj-t kozmetikába vinni?
Erre nincs kategorizált válasz, igénytől, vedléstől és szennyezettségtől függ.
Én pár havonta elviszem az összes kutyámat, mert nálam a kutyák velünk élnek a házban, jönnek velem dolgozni és ha megköveznek is, de együtt fekve tévézünk esténként a kanapén. Emiatt is kapok epés megjegyzseket a neten, hogy kifürdetett kutyáim vannak...
Igen, időszakosan meg vannak fürdetve, mert nekem igényem, hogy tiszta legyen a kutyám, én nem fogom a kert hátsó végébe egy kennelbe zárni, hogy ne érezzem a szagát...
A kozmetika az én kutyáimnál a fürdetésből és a fülek tövéből a csomósodó puha szőr kiritkításából áll illetve a talppárnák, ujjközök közüli szőrkivágásból. Bármelyik kutyakozmetikus elmondja, hogy ez nem fajtaspecifikus, minden kozmetikázott kutyánál megcsinálják egészségügyi szempontok miatt.
Vedlés?
Tudnak vedleni nagyon :-) ilyenkor naponta kell kefélni őket, hogy ne fulladjunk meg a szőrtől.
Szőrápolás: kozmetika igény szerint és időszakosan ki kell kefélni a bundájukat.
4. Genetikai betegségek
Vannak: csípő, könyök, MDR1, DM - ezek a leggyakoribbak
- MDR1, DM kétgénes betegég genetikai szűréssel teljesen ki lehet zárni az utodókban
- csípő és könyök diszplázia: volt, van és lesz is, sokgénes rejtetten öröklődő betegség, két mentes szülőtől is lesz terhelt kölyök...
akkor miért szűrünk? mert nem mindegy, hogy az alom 80%-a lesz beteg vagy csak a 20%-a
És ezt mindenki nyugodtan elkönyvelheti magának, hogy a legeslegjobb tenyésztőtől származó többezereurós kölyöknél is kb. 20% az esély, hogy a kölyök terhelt lesz. Nálam nem arra van garancia, hogy nem lesz beteg (aki ilyenre garanciát ad, az hazudik vagy isten), hanem arra, hogy vállalom a garanciális anyagi felelősséget.
A genetikáról és a genetikai betegségekről szeretnék itt még pár dolgot (nem fajtaspecifikusan) megemlíteni.
A genetika a természet része, ugyanúgy nincs rá nagy hatásunk, mint az időjárásra. Jósolni tudunk csak és szelektálni ha kell.
Két teljesen egészséges egyednek (lehet ember, kutya, macska, ló stb...) is születhet beteg utódja és két betegségre terhelt egyednek is születhet egészséges utódja. Miért? Mert a genetikának csak a felét látjuk, amit látunk az a fenotípus, de a valóság a genotípus.
Mondok egy egyszerű példát: MDR1, ez egy két génes betegség, akkor lesz beteg a kutya, ha mindkét gén hibás. Ha csak az egyik gén hibás (+/-) (a + az egészséges gén, amit látunk (látjuk, hogy a kutya egészéges) és a - a hibás gén, amit nem látunk), akkor a kutya teljesen egészséges és ha egyik gén sem hibás (+/+), akkor is teljesen egészséges. De ha párosítunk két olyan kutyát, amelyik egészséges, de az egyik gén hibás: (+/- x +/-) akkor statisztikailag az alom 25%-a beteg lesz. Azaz két teljesen egészséges kutyának fog beteg kölyke születni. (Szerencsére MDR1-re már létezik genetikai teszt, ezért teszteljük is a kutyákat, hogy még véletlenül se párosítsunk két (+/-) genetikájú kutyát.) De ez csak egy csepp a tengerben.
Nem attól rossz egy tenyésztő, hogy született a kennelében beteg kutya, hanem attól, ha ezt a kutyát vagy vérvonalat nem zárja ki a tenyésztésből, illetve nem vállal garanciális felelősséget. Nem tehet róla, de akkor is etikailag és anyagilag vállalnia kell a felelősséget.